Chór parafialny

Parafia Krasnobród należy do tych, w których chór istniał „od zawsze”. Wspomnienia ludzi sędziwych jak też nieliczne dokumenty fotograficzne świadczą, że jeszcze przed II wojną światową w Krasnobrodzie istniał dość liczny mieszany chór czterogłosowy. Upływający czas modelował w sposób naturalny jego skład osobowy. Od roku 1979 obowiązki organisty przejął P. Józef Ryszard Bąk. Od tego czasu rozpoczął się proces „odmładzania chóru”, poprzez nabór nowych osób oraz włączenie w jego skład młodzieżowego zespołu istniejącego w parafii od 1982r. niejako „równolegle” z chórem. Skutkiem tych przemian około 1986 roku doszło do ustalenia charakteru oraz składu zespołu. W dalszym ciągu jest to chór czterogłosowy, mieszany, jednak oparty na młodzieży szkolnej.

T001-001Wartość muzyczna chóru oraz jego zaangażowanie w życiu parafialnym w zasadniczym stopniu zależy od osobowości organisty, który niejako z urzędu jest jego kierownikiem i dyrygentem. Przyjęcie modelu zespołu opartego na młodzieży szkolnej powoduje szczególnie w głosach wyższych mniej lub bardziej falową wymianą składu osobowego, co wpływa na możliwości wykonawcze zespołu. Mimo to od lat daje się utrzymać zasadę, aby w każdą niedzielę oraz każde święto, chór brał czynny udział we Mszach świętych oraz uświetniał wiele uroczystości (odpusty, dożynki, prymicje). Wraz z upływającym czasem zmienia się skład osobowy chóru.T001-002

Do niewątpliwych osiągnięć wykonawczych zaliczyć należy wyróżnienie uzyskane w kategorii chórów na Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie w 2002 roku.

T001-003 T001-004

Zespół brał udział w wielu świeckich przedsięwzięciach kulturalnych, takich jak finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Krasnymstawie (2002) koncert kolęd w Centrum Kultury w Krasnobrodzie (2004). Wielokrotnie występował też gościnnie na różnych uroczystościach w innych parafiach: Chełm, Kalwaria Pacławska, Krasnystaw, Lublin, Łowcza, Płazów, Skierbieszów, Susiec, Tomaszów Lubelski, Tyszowce, Werchrata, Zwierzyniec, Zamość.

T001-012 T001-011 T001-010 T001-009 T001-008 T001-007 T001-006 T001-005