Sanktuarium Maryjne w Krasnobrodzie

w godzinach: 8:30-9:00)

Tel./fax:84 660 71 43
(Pracuje w godzinach:
8:30 - 10:00 i 17:00 - 18:00)

E-mail: nmp3@wp.pl

Numer konta parafii: 62 9639 0009 2002 0055 0749 0001

Pierwsze czytanie Psalm responsoryjny Śpiew przed Ewangelią Ewangelia

Duszpasterstwo

Proboszcz: ks. Prałat dr Eugeniusz Derdziuk
e-mail: ederdziuk@pro.onet.pl
Ks. Prałat dr Eugeniusz Derdziuk
Ksiądz Senior: ks. Prałat Roman Marszalec
(proboszcz od 18.07.1982 do 25.09.2010)
ks. Prałat Roman Marszalec
Wikariusze:

ks. mgr Maciej Lewandowski
tel. wew: 21
e-mail: ks.ml@wp.pl
ks. mgr Maciej Lewandowski
ks. mgr Krzysztof Augustynek
tel. wew: 23
e-mail: krzysztof.augustynek(at)gmail.com

ks. mgr Krzysztof Augustynek
ks. mgr Zbigniew Kurek
tel. wew: 22
e-mail: zkurek(at)poczta.fm

Kapelan Domu Pomocy Społecznej w Majdanie Wielkim: ks. Kanonik mgr Leon Rogalski
ks. Kanonik mgr Leon Rogalski

Ten rok

Wszystkich

Rekord:
285 (30.07.2014)

Chór parafialny
Udostępnij na FB Dodane przez: Administrator dnia: 31/12/10 02:01PM kategoria: wyświetleń: 4916

Parafia Krasnobród należy do tych, w których chór istniał „od zawsze”. Wspomnienia ludzi sędziwych jak też nieliczne dokumenty fotograficzne świadczą, że jeszcze przed II wojną światową w Krasnobrodzie istniał dość liczny mieszany chór czterogłosowy. Upływający czas modelował w sposób naturalny jego skład osobowy. Od roku 1979 obowiązki organisty przejął P. Józef Ryszard Bąk. Od tego czasu rozpoczął się proces „odmładzania chóru", poprzez nabór nowych osób oraz włączenie w jego skład młodzieżowego zespołu istniejącego w parafii od 1982r. niejako „równolegle” z chórem. Skutkiem tych przemian około 1986 roku doszło do ustalenia charakteru oraz składu zespołu. W dalszym ciągu jest to chór czterogłosowy, mieszany, jednak oparty na młodzieży szkolnej.

Wartość muzyczna chóru oraz jego zaangażowanie w życiu parafialnym w zasadniczym stopniu zależy od osobowości organisty, który niejako z urzędu jest jego kierownikiem i dyrygentem. Przyjęcie modelu zespołu opartego na młodzieży szkolnej powoduje szczególnie w głosach wyższych mniej lub bardziej falową wymianą składu osobowego, co wpływa na możliwości wykonawcze zespołu. Mimo to od lat daje się utrzymać zasadę, aby w każdą niedzielę oraz każde święto, chór brał czynny udział we Mszach świętych oraz uświetniał wiele uroczystości (odpusty, dożynki, prymicje). Wraz z upływającym czasem zmienia się skład osobowy chóru.

Do niewątpliwych osiągnięć wykonawczych zaliczyć należy wyróżnienie uzyskane w kategorii chórów na Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie w 2002 roku.

Zespół brał udział w wielu świeckich przedsięwzięciach kulturalnych, takich jak finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Krasnymstawie (2002) koncert kolęd w Centrum Kultury w Krasnobrodzie (2004). Wielokrotnie występował też gościnnie na różnych uroczystościach w innych parafiach: Chełm, Kalwaria Pacławska, Krasnystaw, Lublin, Łowcza, Płazów, Skierbieszów, Susiec, Tomaszów Lubelski, Tyszowce, Werchrata, Zwierzyniec, Zamość.