» Objawienia

Działo się to w lasach Ordynacji Zamojskiej niedaleko miasteczka Krasnobród roku 1640. Opętanemu przez szatana mieszkańcowi pobliskiej Szarowoli Jakubowi Ruszczykowi objawia się Matka Boża. Wypędza z niego czarta i mówi: „Postaw tu figurę albowiem to będzie chwała syna mego odmieniona, a na znak tego jesteś od choroby uwolniony.” Matka Boża upomniała się o swój lud gdyż ówcześni właściciele Krasnobrodu – Lipscy byli wyznawcami kalwinizmu i istniejący kościół zamienili na zbór. Jakub Ruszczyk stawia w miejscu objawienia figurę. Wiadomość o tym zdarzeniu szybko obiega po okolicznych wsiach i miasteczkach. Przybywają pątnicy, modlą się w tym miejscu, na figurce i pobliskich drzewach wieszają religijne obrazki dziękczynne wota.