X JUBILEUSZOWY FESTIWAL MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ „PER ARTEM AD ASTRA”

perartem2016

X JUBILEUSZOWY
FESTIWAL MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ
„PER ARTEM AD ASTRA”

pod

Honorowym Patronatem
Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy
oraz Małżonki Prezydenta Agaty Kornhauser-Dudy

W dniach 21-27 sierpnia 2016 r. w Krasnobrodzie odbędzie się X Jubileuszowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej „Per Artem ad Astra”. Organizatorami Festiwalu są Krasnobrodzki Dom Kultury i Fundacja Młodzieżowej Orkiestry Kameralnej Divertimento z Warszawy, zaś współorganizatorami Burmistrz Krasnobrodu oraz krasnobrodzkie parafie – Nawiedzenia NMP i Zesłania Ducha Świętego.

Festiwal rozpocznie się w niedzielę 21 sierpnia Koncertem Inauguracyjnym w wykonaniu wybitnego organisty prof. Józefa Serafina, pedagoga Akademii Muzycznej w Krakowie i Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina Warszawie oraz Magdaleny Lewoc – laureatki ubiegłorocznego VIII Ogólnopolskiego Konkursu Organowego w Krasnobrodzie.

W ramach Festiwalu odbędą się XIX Warsztaty Orkiestrowe połączone z kursem interpretacji muzyki solowej i kameralnej, które poprowadzą: Leszek Firek – skrzypce, skrzypce barokowe, Anna Piechura-Gabryś – harfa, Andrzej Zawisza – klawesyn.

Gośćmi festiwalu będą również aktorzy warszawskich teatrów Ewa Domańska i Piotr Bajor, w wykonaniu których 23 sierpnia, w Kościele pw. Zesłania Ducha Świętego będzie można wysłuchać „Listów Fryderyka Chopina i George Sand” w oprawie muzycznej Anny Piechury-Gabryś (harfa).

W Krasnobrodzkim Domu Kultury 24 sierpnia odbędą się projekcje dwóch filmów dokumentalnych: „Paderewski. Człowiek czynu, sukcesu i sławy” oraz „Ameryka Paderewskiemu” połączone ze spotkaniem z reżyserem i producentem filmów Wiesławem Dąbrowskim.

W dniu 25 sierpnia w Sanktuarium NNMP w Krasnobrodzie odbędzie się IX Ogólnopolski Konkurs Organowy dla młodych organistów. Uczestników konkursu oceniać będzie Jury, składające się z wybitnych organistów i pedagogów wyższych uczelni: dr hab. Jarosław Wróblewski (UMFC Warszawa) – przewodniczący i jednocześnie dyrektor artystyczny festiwalu, prof. Józef Serafin (UMFC Warszawa i AM Kraków), dr Jadwiga Kowalska (KUL Lublin).

W tym samym dniu, o godz. 19.00 w Kościele pw. Zesłania Ducha Świętego odbędzie się koncert, w którym wystąpią: Leszek Firek – skrzypce, skrzypce barokowe, Andrzej Zawisza – klawesyn oraz Uczestnicy Warsztatów Muzycznych.

Festiwal zakończy się w sobotę 27 sierpnia 2016 r. w Sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Krasnobrodzie. O godz. 18.00 odprawiona zostanie Msza Święta

Dziękczynna pod przewodnictwem J. E. Ks. Bp. Mariusza Leszczyńskiego – Biskupa Pomocniczego Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.

Po mszy św., o godz. 20.00 rozpocznie się Uroczysty Koncert. W jego pierwszej części wystąpią Laureaci IX Ogólnopolskiego Konkursu Organowego. Ich występ poprzedzi ogłoszenie wyników konkursu, wręczenie nagród i wyróżnień. Finałowa część koncertu poświęcona będzie muzyce wybitnego polskiego kompozytora i jednocześnie dyrygenta, skrzypka jazzowego, aranżera i producenta muzycznego – KRZESIMIRA DĘBSKIEGO. Podczas koncertu odbędzie się prawykonanie napisanego w 2016 roku utworu „MUZYKA KRESOWA” do słów Krzysztofa Kołtuna. Składający się z 5 części (Dom dzieciństwa – Dojrzewanie serc – Dzban – Zachwyt – Krasnobród) utwór wykonają: KRZESIMIR DĘBSKI – dyrygent, Weronika Grozdew-Kołacińska – sopran, Barbara Kaczyńska – alt, Rafał Grozdew – tenor, Młodzieżowa Orkiestra Kameralna DIVERTIMENTO.

Na wszystkie wydarzenia festiwalowe – wstęp wolny.