Zaproszenie na I Diecezjalny Kongres Różańcowy w Krasnobrodzie

kongres_rozancowy2015

Drodzy siostry i bracia w Chrystusie, czciciele Matki Bożej!

Zbliża się październik – miesiąc poświęcony wspólnemu rozważaniu tajemnic Różańca świętego.
Uważa się, że modlitwie różańcowej chrześcijańska Europa zawdzięcza cudowne zwycięstwo przed inwazją turecką i zalewem islamu jakie dokonało się pod Lepanto w 1571 r. Papież Pius V zarządził wówczas w całej Europie nieustanną modlitwę różańcową i stał się cud, na pamiątkę którego co roku 7 października obchodzimy wspomnienie Matki Bożej Różańcowej. Obecnie trwa Wielka Nowenna przed 100 –leciem objawień w Fatimie, gdzie Matka Boża wołała: „Odmawiajcie codziennie różaniec…”.

W trudnych czasach zmagania ze złem, fałszem i walki o Prawa Boże w życiu społecznym, Europa i nasza Ojczyzna potrzebują gorliwej modlitwy różańcowej, by dokonała się odnowa moralna. Uwierzmy w potęgę modlitwy Różańcowej. Święty Jan Paweł II dał nam przykład jak modlić się na różańcu, a jedyny prezent jaki wręczał każdemu to był różaniec.

Róże Różańcowe to najliczniejsze i najbardziej popularne grupy modlitewne w naszej diecezji.
W tym duchu zapraszamy do Sanktuarium Maryjnego w Krasnobrodzie, gdzie w dniach 3-4 października odbędzie się I Diecezjalny Kongres Różańcowy. (Jest to ostatnie z zaplanowanych spotkań w ramach Jubileuszu 50 -lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Krasnobrodzkiej). Znamienny jest fakt, że w 1947 r. w Krasnobrodzie miał miejsce Kongres Różańcowy zarządzony przez ówczesnego biskupa lubelskiego Stefana Wyszyńskiego, na który przybyło kilkadziesiąt tysięcy pątników. Obecny w Krasnobrodzie Prymas Polski August Hlond mówił: „Modlitwa różańcowa jest modlitwą potężną. Każdy Polak powinien odmawiać różaniec. Bądźcie szerzycielami różańca. Tą bronią pokonamy zło”. Czciciele Matki Bożej przybyli wtedy w pieszych pielgrzymkach z całej ówczesnej diecezji lubelskiej. Dziś łatwiej dotrzeć, bo możemy przybyć własnymi samochodami czy autokarami z poszczególnych parafii naszej diecezji zamojsko – lubaczowskiej.

W programie Kongresu wspólny różaniec w sobotę o godz. 10.00, Msza św. o godz. 12.00 pod przewodnictwem J.E. ks. Bp. Prof. Jana Śrutwy oraz referaty m. in.:
„Aktualność wezwania Matki Bożej do modlitwy różańcowej” – Ks. Krzysztof Czapla z Zakopanego; „Różaniec święty w nauczaniu i życiu św. papieża Jana Pawła II” – Ks. Prof. Tadeusz Guz
Szczegółowy program przekazany jest do każdej parafii na plakatach.
Na Kongres zaproszeni są wszyscy członkowie Róż Różańcowych z diecezji na czele z Zelatorami oraz inni zaangażowani w różne inicjatywy związane z modlitwą różańcową a także czciciele Matki Bożej.
Wesprzyjmy naszą Ojczyznę modlitwą różańcową, aby w naszych czasach dokonało się wielkie zwycięstwo dzięki Matce Bożej, by Polska była wierna Bogu, Krzyżowi i Ewangelii. O to prosił wielki Prymas Tysiąclecia Kardynał Stefan Wyszyński, który na podsumowaniu Kongresu Różańcowego w 1947 r. powiedział: „Różaniec święty powinien stać się najmilszym przyjacielem współczesnej Polski”.
Zgromadźmy się więc jak najliczniej w Sanktuarium w Krasnobrodzie w najbliższą sobotę 3 października.

Ks. prałat Eugeniusz Derdziuk                                                     Ks. kan. Julian Brzezicki
Kustosz Sanktuarium Matki Bożej w Krasnobrodzie             Diecezjalny Moderator Żywego Różańca