» Figury przy Sanktuarium Maryjnym

Przed głównym wejściem do Sanktuarium Maryjnego, po prawej stronie stoi osobliwa figura w kształcie słupa. Na jego szczycie znajduje się kamienna kula z metalowym krzyżem. Jest to najstarsza z zachowanych kamiennych figur w Krasnobrodzie. Została wybudowana w pierwszych latach XVIII w przez Rozalię z Dzieduszyckich Gałecką, wojewodzinę kaliską. Była ona szwagierką hrabiego Aleksandra Tarnowskiego, właściciela Krasnobrodu. Na figurze umieszczono oryginalny staropolski tekst nawiązujący do objawienia się Matki Boskiej Jakubowi Ruszczykowi, który brzmi: „D.O.M Tu Jakub Ruszczik opentani lat 24 usliszal głos panieski postaw tu figure dla chwały sina mego a na znak tego jesteś uzdrowioni ten cud stał się okołó roku 1646”.





W ogrodzeniu przy Sanktuarium Maryjnym stoi bardzo wysoka, ok. 6 m. kamienna figura. Obok niej leży płyta nagrobna z nieczytelnym napisem. Dawniej w tym miejscu znajdował się cmentarz grzebalny a ta figura jest figurą nagrobną. Z wielkości i urody tej figury można wywnioskować, że w tym miejscu pochowano bardzo bogatą i szlachetnie urodzoną osobę.

Na placu w pobliskim sąsiedztwie klasztoru postawiono z inicjatywy miejscowego proboszcza Romana Marszalca w roku 1997 duże kamienne figury przedstawiające Chrystusa – Dobrego Pasterza oraz papieża Jana Pawła II. Co roku 2 kwietnia – w dniu śmierci papieża przy pomniku odprawiana jest modlitwa a wierni palą znicze.