» Figury w Dominikanówce

Dominikanówka wieś oddalona 5 km od Sanktuarium Maryjnego w Krasnobrodzie, jedna z najstarszych w parafii. Wzmiankowana już w roku 1564, pierwotnie nazywała się Ruskie. Do roku 1864 należała do Dominikanów Krasnobrodzkich. We wsi znajdowała się cegielnia, z której to cegły według dawnych przekazów został wybudowany Kościół i Klasztor Krasnobrodzki. W roku 1988 oddano do użytku Kaplicę pod wezwaniem św. Dominika.

Przy wyjeździe ze wsi w kierunku Krasnobrodu przy wiekowej topoli znajduje się ufundowana w 1905 roku przez mieszkańców Dominikanówki kamienna figura. Ogrodzona jest drewnianym płotkiem, pięknie ozdobiona kolorowymi kwiatami. Co roku od tej figury rozpoczyna się procesja nabożeństwa poświęcenia pól.

Przy wyjeździe z Dominikanówki w kierunku Tomaszowa Lubelskiego na niewielkim wzniesieniu stoi okazała, wysoka figura. Postawił ją w 1907 roku na swojej posesji mieszkaniec Dominikanówki Antoni Furmaniak.