Kościół drewniany czy cyfrowy? Oba proszę!
Jeden z najbardziej znanych w Polsce drewnianych kościołów barokowych można zwiedzić już nie tylko osobiście, ale także w nowej, cyfrowej formie. Na wirtualną, bezpłatną wycieczkę po słynnym, modrzewiowym Kościele pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Tomaszowie Lubelskim można udać się już dziś nie odchodząc od komputera czy smartfonu. A to dzięki zakończonemu właśnie największemu w historii parafii projektowi digitalizacji.
– Wirtualna galeria i nasza nowa strona internetowa są prawdziwą skarbnicą wiedzy, a w połączeniu z multimedialnymi technikami dają szeroki dostęp do zdigitalizowanych zbiorów. Wysoka jakość materiałów w postaci cyfrowej pozwoli na szerszy dostęp i możliwość ich obejrzenia przez zainteresowane osoby, a nawet przeprowadzania badań naukowych z dowolnego miejsca na świecie. Jesteśmy chętni do podjęcia takiej badawczej współpracy z ośrodkami krajowymi oraz zagranicznymi – zachęca ks. prałat Czesław Grzyb, proboszcz parafii Zwiastowania NMP w Tomaszowie Lubelskim, mgr lic. teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
W ramach projektu wykonano tzw. digitalizację, czyli cyfrowe zdjęcia wybranych obiektów sakralnych i eksponatów oraz utworzenie wirtualnej galerii w wersji sferycznych panoram 3D. Cyfrowe zdjęcia wnętrza kościoła wykonano w wysokiej rozdzielczości, co daje możliwość bardzo dokładnego, wręcz naukowego przyjrzenia się rzeźbom, obrazom i pozostałym kościelnym zbiorom. Projekt digitalizacji uzupełniono oddaniem nowej strony internetowej, dostosowanej do standardów osób niedowidzących lub słabowidzących wraz z opcją lektora i tzw. audiodeskrypcji (możliwość odsłuchania treści). Strona www i spacer wirtualny po kościele znajduje się pod adresem:
https://tomaszow-sanktuarium.zamojskolubaczowska.pl/panoramy/
Wybudowany w 1727 r. modrzewiowy Kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Tomaszowie Lubelskim jest jednym z najbardziej znanych drewnianych kościołów barokowych w Polsce i jedynym na Zamojszczyźnie kościołem dwuwiekowym, a jednocześnie przykładem pełnego zastosowania form barokowych w drewnie. Rozwiązania konstrukcyjne wnętrza dowodzą, że projektował go wytrawny architekt, związany z rodziną Zamoyskich.
Parafia Zwiastowania NMP w Tomaszowie Lubelskim zrealizowała projekt digitalizacji ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
###
Dodatkowe informacje o parafii i jej najważniejszych zabytkach
Kościół drewniany (modrzewiowy) z 1727 r. wybudowany jest z drewna w stylu barokowym. Konstrukcja zrębowa z odciętymi ostatkami, z ceglaną podmurówką. Kościół wzniesiony jest z bali o grubości około 20 cm i wysokości 20-30 cm wyciętych ze środkowej, twardej, wąskosłoistej części pnia sosny, zwanej modrzewiem. Oparty jest na rzucie prostokąta, od wschodu z prostokątnym prezbiterium, od zachodu na przedłużeniu naw bocznych i kaplic z dwiema nieco wysuniętymi wieżami na rzucie kwadratu, pomiędzy którymi znajduje się kruchta.
Obraz Matki Bożej Szkaplerznej oleje na płótnie w stylu renesansowym w 2 poł. XVII w.
Obraz przedstawia Matkę Bożą z dzieciątkiem w Typie Szkaplerznej, przykrytych srebrnymi koszulkami, spod których widoczne są jedynie twarze i dłonie. Obraz w rokokowej ramie ze stylizowanym muszlowym ornamentem, z drugą wewnętrzną ramą zdobiona wotami w kształcie serc. Twarze i dłonie w jasnobrązowej kolorystyce.
Ołtarz główny w którym znajduje się słynny obraz – drewno polichromowane i złocone, styl manierystyczny wykonany w 2 ćw. XVIII w. Ołtarz marynistyczny uzupełniony ok. 1721 r w elementy barokowe.
Parafię Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Tomaszowie Lubelskim erygowano 6 maja 1674 r. Należała ona wówczas do diecezji chełmskiej, dekanatu potylickiego. Kościół farny Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny fundował ordynat Tomasz Zamoyski (1627-29), który także uposażył nowo erygowaną parafię. W chwili erekcji parafii istniał w Tomaszowie kościół filialny Św. Krzyża, należący do parafii w Chodywańcach. Kościółek pochodził z lat 1610-14, był zlokalizowany na Przedmieściu Lwowskim. Wspominała go jeszcze wizytacja biskupia z 1774 r. Z powodu złego stanu pierwszej świątyni farnej, w 1727 r. wystawiono nową – ufundowaną przez ordynata Michała Zdzisława Zamoyskiego. Przetrwała ona do naszych czasów i znana jest jako modrzewiowy kościół – sanktuarium.