Regionalne muzeum parafialne

Krasnobrodzkie Muzeum Parafialne powstało z inicjatywy miejscowego proboszcza ks. Romana Marszalca w latach 1989-1994. Twórcy Muzeum przyświecały następujące cele:

Cel dydaktyczny

• ukazanie prehistorii tutejszego terenu, który przed 70 milionami lat stanowił bogactwo flory i fauny tamtego okresu,
  • wyeksponowanie bogactwa flory i fauny dzisiejszego Roztocza, pobudzenie zwiedzających do miłości i szacunku dla środowiska naturalnego.
  • utrwalenie i ocalenie od zapomnienia sprzętu gospodarstwa domowego i rolnego dawnej wsi krasnobrodzkiej.
  • ukazanie kunsztu artystycznego wyrażonego w rzemiośle garncarskim i pomysłowości tematycznej w wieńcach dożynkowych.
  • relaks dla pielgrzymów, którzy przybywają do Matki Bożej z nabrzmiałymi często problemami swego życia.

Muzeum posiada następujące działy:

• Paleontologia – skamieniałości kredy górnej
  • Garncarstwo krasnobrodzkie
  • Zbiory etnograficzne
  • Flora i fauna Roztocza
  • Wieńce dożynkowe

Muzeum Wsi Krasnobrodzkiej poświęcił i otwarcia dokonał Ks. Bp Bolesław Pylak – 31 maja 1989 roku. A ekspozycję flory i fauny w asyście Burmistrza Krasnobrodu Kazimierza Mielnickiego i Proboszcza Parafii Ks. Romana Marszalca poświęcił w dniu 31 maja 1995 roku Ks. Bp Jan Śrutwa.